History

Years Sponsors Competitions Robot Advisors

FIRST STEAMWORKS

2017

BAE SYSTEMS,
Raytheon,
The Bull Family,
PTC,
The Rotary Club Of Merrimack,
Embroid Me Nashua,
B & K Industrial Finishing,
DDG Fabrication,
John Albert Welding Services

 

WPI District Event

Pine  Tree District Event
Engineering Inspiration Award

Tempest Margie Petrovic,
Chris Petrovic,
Lindsey DeLorenzo

FIRST STRONGHOLD

2016

Best Buy,
BAE SYSTEMS,
Raytheon,
The Bull Family,
AAVID Thermalloy,
PTC

UNH District Event
9th seed, Selected by the 6th alliance - Alliance Partners: 3205 (Patriots) and 509 (Red Storm)
Chairman's Award

Pine Tree District Event
Finalist, 3rd seed, #2 Alliance Captain - Alliance Partners: 125 (NUTRONS) and 4555 (Sprocketology)
Quality Award

New England District Championships
9th seed, #8 Alliance Captain - Alliance Partners: 175 (Buzz) and 2067 (Apple Pi)
Imagery Award in honor of Jack Kamen

FIRST Robotics Competition World Championships
Curie Division
10th seed, Selected by the #1 Alliance Captain - Alliance Partners: 3546 (Buc'n'Gears), 858 (Deamons), and 3618 (Petoskey Paladins)

Hyperion Margie Petrovic,
Chris Petrovic,
Lindsey DeLorenzo

RECYCLE RUSH

2015

Best Buy,
BAE SYSTEMS,
Raytheon,
The Bull Family,
AAVID Thermalloy,
PTC

Pioneer Valley District Event
4th seed, #4 alliance Captain - Alliance Partners: 3205 (Patriots) and 213 (The Dirty Birds)
Gracious Professionalism Award

Northeastern University District Event
9th seed, #6 Alliance Captain - Alliance Partners: 4909 (Bionics) and 1965 (Firebirds)
Entrepreneurship Award

New England District Championships

FIRST Robotics Competition World Championships
Hopper Division

Vulcan Margie Petrovic,
Chris Petrovic,
Lindsey DeLorenzo

Aerial Assist

2014

Pump Station 1,
BAE SYSTEMS,
Raytheon,
PTC

UNH District Event
10th seed, Selected by the 5th alliance - Alliance Partners: 4958 (Robocats) and 348 (Norwell Robotics)
Entrepreneurship Award

Pine Tree District Event
10th seed, #8 Alliance Captain - Alliance Partners: 3597 (Robo-Rangers) and 4906 (The Collective)
Team Spirit Award

New England District Championships

Stitch Margie Petrovic,
Chris Petrovic,
Cathy Stone

Ultimate Ascent

2013

Pump Station 1,
BAE SYSTEMS,
Raytheon

BAE Systems Granite State Regional

Washington DC Regional
Selected by the 4th - Alliance Partners: 2642 (Pitt Pirates) and 422 (Mech Tech Dragons)

Lucy Margie Petrovic,
Chris Petrovic,
Cathy Stone

Rebound Rumble

2012

BAE SYSTEMS,
Raytheon,
PTC

BAE Systems Granite State Regional

North Carolina Regional
Selected by the 4th - Alliance Partners: 339 (Kilroy Robotics) and 138 (Entropy)

Cimba Margie Petrovic,
Chris Petrovic,
Cathy Stone

Logo Motion

2011

BAE SYSTEMS,
Raytheon

BAE Systems Granite State Regional
Selected by the 7th alliance - Alliance Partners: 3566 (Gone Fishin') and 61 (The Intimidators)
Regional Chairman's Award
Dean's List Finalist (Matt Soucy)

Las Vegas Regional
Selected by the 5th alliance - Alliance Partners: 2637 (Phantom Catz) and 1726 (N.E.R.D.S.)
Quality Award

FIRST Robotics Competition World Championships
Curie Division

Tommyhawk6 Margie Petrovic,
Chris Petrovic,
Cathy Stone

Breakaway

2010

BAE SYSTEMS,
Raytheon

BAE Systems Granite State Regional

FIRST Robotics Competition World Championships
Newton Division

Stan Lisa Reich,
Terianne McKeon

Lunacy

2009

BAE SYSTEMS

BAE Systems Granite State Regional
Selected by the 5th alliance - Alliance Partners: 1729 (Team Inconceivable!) and 1073 (The Force Team)
Innovation in Controls Award

Chesapeake Regional
Selected by the 7th alliance - Alliance Partners: 2534 (Lumberjack Robotics) and 888 (Robotiators)

Recycleable Lisa Reich,
Terianne McKeon

FIRST Overdrive

2008

BAE SYSTEMS

BAE Systems Granite State Regional
Selected by the 5th alliance - Alliance Partners: 131 (C.H.A.O.S.) and 1153 (Robo-Rebels)

Wisconsin Regional
2nd Seed, #2 Alliance Captain - Alliance Partners: 1259 (Paradigm Shift) and 141 (WOBOT) -  Semi-Finals
Johnson & Johnson Gracious Professionalism Award

Atlas Sandy George,
Lisa Reich

Rack 'N Roll

2007

BAE SYSTEMS

BAE Systems Granite State Regional
Judges Award

Boilermaker Regional
Selected by the 5th alliance - Alliance Partners: 1189 (The Gearheads) and 931 (Perpetual Chaos) -  Semi-Finals

Gemini Sandy George

Aim High

2006

BAE SYSTEMS

BAE Systems Granite State Regional
Judges Award (Day 1)
Underwriters Laboratories Industrial Safety Award

FIRST Robotics Competition World Championships
Curie Division

Scorpio Sandy George

Tripple Play

2005

BAE SYSTEMS

BAE Systems Granite State Regional

Buckeye Regional
Selected by the 7th alliance - Alliance Partners: 276 (Madcows!) and 94 (The Technojays)

OTIS Samantha Leone,
Sandy George

FIRST Frenzy: Raising the Bar

2004

BAE SYSTEMS

BAE Systems Granite State Regional

FIRST Robotics Competition World Championships
Curie Division

Tommy Hawk V Samantha Leone

Stack Attack

2003

BAE SYSTEMS

BAE Systems Granite State Regional
Engineering Inspiration Award

UTC New England Regional
Selected by the 7th alliance - Alliance Partners: 1059 (Team 1059) and 96  (JESTER)

Tommy Hawk IV Samantha Leone

Zone Zeal

2002

BAE SYSTEMS

UTC New England Regional
Incredible Play of the Day Award

FIRST Robotics Competition World Championships
Newton Division
Autodesk Honorable Mention - Content Creation

Patriot Samantha Leone

Diabolical Dynamics

2001

Texas Instruments UTC New England Regional King Arthur Samantha Leone,
Tray Sleeper

Co-Opertition FIRST

2000

Texas Instruments

UTC New England Regional

National Championships

Tommy Hawk III Samantha Leone

Double Trouble

1999

Unitrode,
Texas Instruments

Johnson & Johnson Mid-Atlantic Regional

National Championships

Tommy Hawk II Samantha Leone,
Sally Kinney

Ladder Logic

1998

Ferrofluidics,
Unitrode

New England Regional (Manchester, NH)

National Championships

Nocturnal Nemesis Samantha Leone,
Sean Muller,
Liz Gunther,
Tiffany Testa

Toroid Terror

1997

Ferrofluidics,
Unitrode

DEKA New England Regional (Manchester, NH)

National Championships

Ringleader Gail March,
Samantha Leone

Hexagon Havoc

1996

Ferrofluidics,
Unitrode

New England Tournament(Manchester, NH)

FIRST National Championship
16th seed

Nuclear Blue Gail March,
Mark Merrifield

Ramp 'N Roll

1995
(First year)

Ferrofluidics,
Hampshire Chemical

New England Tournament(Manchester, NH)

FIRST National Championships

Tomahawk 1

Sharon McKeon,
Tom Putney